Akçaabat Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Akçaabat Ziraat Odası > Haberler > MANTAR ÜRETİCİ ADAYLARI SERTİFİKALANDIRILDI

MANTAR ÜRETİCİ ADAYLARI SERTİFİKALANDIRILDI

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı ve Akçaabat Halk Eğitim Müdürlüğü ortak girişimi ile açılan poşette istiridye mantarı yetiştiriciliği kursunu başarıyla bitiren kursiyerlerimize  Akçaabat Kaymakamı  Sn. Ramazan Kurtyemez,, Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU, İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim NEZİR , İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği konusunda uzman olan Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Fadıl ÖZTÜRK  ve kursiyerlerin katılımı ile sertifikaları verildi. Aynı zaman kursiyerimiz ve mantar üreticisi olan Ali TONBUL’a ait mantar üretimi yapılan seralarda incelemelerde bulunuldu ve mantar hasadı yapıldı.

Akçaabat’lı üreticilerimize yeni gelir kapısı oluşturulması konusunda alternatif ürünler yetiştirmek için eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Başkan Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU üreticilerimizin gelirlerini artırmak adına elinden gelen gayreti gösterdiklerini ve bu tür çalışmaların devam ettiğini , mantar üretimi konusunda da Akçaabat'ımızı Türkiye'de üretim merkezi haline getirmek istediklerini söyledi. Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı ve Akçaabat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortak girişimi ile bu kapsamda yeniden 20.07.2020 - 16.09.2020 tarihleri arasında  8 ‘i bayan  29 üreticimizin katılımı ile 88 saatlik “, İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” kursu düzenledik.  Eğitim derslerini Ziraat Odamız eğitim salonunda, konusunda uzman olan Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Fadıl ÖZTÜRK Bey verdi. Konusunda uzman olan arkadaşımızı bizleri eğitim konusunda yalnız bırakmayıp eğitimlerdeki  üstün gayretlerinden dolayı tebrik edip  ayrıca kendilerine bir plaket takdim ettik.

Bu kursları düzenlemekteki amacımız istihdamı ve üretimi direk artırmak özellikle bayan üreticilerimizin kursa başvuruları çok anlamlı ev ekonomisine rahatlıkla üretim yaparak katkı sağlayabilecekler. Üretim alanlarımızı ve üretim miktarımızı artırmayı hedefliyoruz. Hasatla birlikte mantar üretiminin ilçemiz için yapılabilir olduğunu ispat ettik.

Tadı ete en çok yakın besinlerden olan istiridye mantarı, lezzetli yapısı kadar faydaları ile de göz dolduruyor. Tam bir protein deposu olan istiridye mantarının faydaları hafife alınmayacak kadar çok. Bu mantar türünün içerisinde kolesterol değerlerinin düşmesini sağlayan lovastatin adlı madde yer aldığından dolayı özellikle kolesterol değerleri yüksek olan kişiler istiridye mantarını tüketerek kanlarındaki bu kolesterol değerinin düşmesini sağlayabilirler. İstiridye mantarının faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca bu mantar kan basıncının dengelenmesinde rol alan etkin bir besin türüdür. Bunun için mantarı bolca üretip bolca tüketmeliyiz dedi.